Duda 2, 31.07.2017

 

Czyżby Dudzie w decyzjach pomógł Kościół?

Czyżby Dudzie w decyzjach pomógł Kościół?

 /mpm/  31 lipca 2017

Zapewne niejeden z obserwatorów sceny politycznej w ostatnich, pełnych napięcia dniach zapamiętał, że w przeddzień zawetowania dwóch ustaw dotyczących zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym wizytował Jasną Górę. Media nie rozpowszechniały tej informacji szczególnie intensywnie, ot zaledwie padły wzmianki. Jednak dziś – po ogłoszonych w poniedziałek 24 lipca decyzjach prezydenta o podwójnym wecie –  coraz częściej mówi się o tym, że nie były one tak niespodziewane, jak skłonni bylibyśmy wcześniej uważać. Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN w radiu TOK FM podkreślił wyraźną zależność między tymi faktami.

Zdaniem Kowala, poważną rolę w tej sprawie odegrała doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska. Prezydent mówił o tym w orędziu, wygłoszonym jeszcze tego samego dnia. O ewentualnych ustaleniach z hierarchami Kościoła jednak zmilczał. Tymczasem dowodem na istotną jego rolę w zakwestionowaniu poczynań PiS jest to, że Episkopat opublikował stanowisko Kościoła ws. reformy sądownictwa niedługo po deklaracji Dudy – zaznacza Paweł Kowal. – „Mieliśmy do czynienia z niespodziewanym dla niektórych powrotem regaliów Jana Pawła II. List Gądeckiego [abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego KEP – dop. red.] był przygotowany wcześniej. Decyzja jest ogłoszona o godz. 10.30, a trzy godziny później ukazuje się długi list z pełnym wyjaśnieniem tego, jakie jest stanowisko Kościoła” – podkreślił politolog.

– „To dla analityka pewne, że spotkania były wcześniej. Abp Gądecki nie pisze listu na kolanie i nie wysyła go bez konsultacji. List był przygotowany wcześniej, ewentualnie dopisano jedno zdanie” – stwierdził Kowal. zapewne o tym, dlaczego KEP postanowił wesprzeć prezydenta, dowiemy się w odpowiednim czasie.

koduj24.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS